Informator Turystyczny

Warszawski Obszar Chronionego Krajobrazu został utworzony w 1997 roku. Jego całkowita powierzchnia wynosi 150 000 ha i rozpościera się w 45 gminach, z czego 203 ha znajduje się na terenie gminy Ożarów Mazowiecki, gdzie do opisywanego obszaru należy rejon miejscowości Wolica wraz z częścią obejmującą dolinę rzeki Utraty w miejscowości Płochocin (obręb Spółdzielni Handlowo Rolniczej Płochocin) oraz rezerwat „Wolica” o powierzchni 50,39 ha. Nazwę swą zawdzięcza uroczysku i sąsiadującej z nim wsi. Leży na tzw. Równinie Błońskiej. Jest jedynym na terenie gminy siedliskiem leśnym zachowanym w tak pierwotnej formie, świadczącej o bogatej niegdyś szacie leśnej doliny Utraty.

Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie lasów łęgowych i fragmentu grądu niskiego w dolinie Utraty.

Prawie cały drzewostan jest naturalnego pochodzenia. Występuje w nim wiele gatunków drzew. Najwięcej tu wiązów, dębów i olch. Wśród przeważającego drzewostanu kilkudziesięcioletniego rosną pojedynczo, bądź w grupach ponad stuletnie wiązy, dęby i jesiony, pełniące prawdopodobnie niegdyś funkcję nasienników. W części północno-wschodniej rezerwatu, występują w przewadze stuletnie dęby szypułkowe. Z uwagi na wybitnie rolniczy charakter terenów otaczających rezerwat, jest on jedyną w okolicy ostoją zwierząt leśnych. Rezerwat „Wolica” jest otwarty dla turystów i spacerowiczów, drogi jednak w okresach wiosennym i jesiennym oraz w czasie intensywnych opadów są trudno dostępne.
 

Galeria


Na mapie:

 


 

październik 2017
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Aplikacja Turystyczna

Filmy z Ożarowa Maz.

Zapraszamy na:

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.