Informator Turystyczny

Spichlerz wchodzi w skład układu urbanistycznego dawnego dworu w Gołaszewie. Został wybudowany pod koniec XIX w., ma prostą, ale ciekawą bryłę, która sprawia wrażenie zwężającej się ku górze stopniowanej piramidy ze ściętym wierzchołkiem. Budynek jest dwukondygnacyjny. Parter w formie masywnego cokołu z przyporami w narożnikach, zwieńczonym gzymsem rozdzielającym kondygnacje kryty jest unikatowym w naszej okolicy dachem krakowskim, będącym przykładem pięknej ciesielskiej roboty. Wrota przy rampie zaakcentowano w części parterowej ryzalitem, zwieńczonym daszkiem trójspadowym.

Wnętrze spichlerza jest w całości zrobione z drewna. Drewniane są stropy, stemple, podłoga i schody. Światło wpada tutaj przez małe otwory okienne.

To urokliwe miejsce wykorzystał na swoją pracownię Mieczysław Kałużny, artysta rzeźbiarz, który kupił i ze starannością odrestaurował dwór. Wiele rzeźb artysty znajduje się w dworze w Gołaszewie.

Spichlerz stanowi dziś własność gminy Ożarów Mazowiecki.
 

Galeria:


Na mapie: 

październik 2017
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Aplikacja Turystyczna

Filmy z Ożarowa Maz.

Zapraszamy na:

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.