Informator Turystyczny

Muzeum Dworu Polskiego w Pilaszkowie, zwane również Muzeum Insurekcji Kościuszkowskiej istnieje od 1995 roku. Mieści się w zabytkowym budynku dworu, na terenie zakładu opiekuńczego dla ludzi starszych i chorych. Do zwiedzania udostępniono wnętrza, w których prezentowane są liczne pamiątki związane z historią Polski oraz właścicielami i gośćmi Pilaszkowa. W tutejszym dworze bywali polscy królowie - Jan III Sobieski, Stanisław August Poniatowski, a także inni wielcy Polacy: książę Józef Poniatowski, Józef Wybicki. W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej we dworze stacjonował sztab powstańczy. Tutaj Jan Henryk Dąbrowski odebrał list z nominacją na generała-majora, tutaj też książę Józef Poniatowski przystąpił do powstania.
Po II wojnie światowej dwór podzielił los innych polskich siedzib ziemiańskich: został doszczętnie zdewastowany. W stanie ruiny trwał do 1985 r. Odbudowany został przez Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich, do świetności przywrócony przez Fundację Kościelną Rady Gospodarczej.

Galeria:

 

 

 

FaLang translation system by Faboba

Zapraszamy na:Aplikacja Turystyczna

Filmy z Ożarowa Maz.

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.