Informator Turystyczny

HISTORIA WSI
Majątek w Duchnicach od listopada 1820 należał do Antoniego Szamockiego, który przekazał je testamentem swojemu bratankowi Wojciechowi. Wojciech Szamocki sprzedał Duchnice w 1823 na licytacji Janowi Bogumiłowi Stenzlowi, który zarządzał tu przez jedenaście lat. Po jego śmierci w 1834 dobra odziedziczyła wdowa – Magdalena z Fuszerów oraz dzieci: Jan Bogumir, Karol August, Jan Edward, Matylda ze Stenzlów Szmidtowa i Celestyna Filipina Amalia. Ten stan rzeczy trwał przez kilka lat. Ostatecznie w 1845 dobra duchnickie zostały wystawione na licytację i sprzedane Janowi Duczyńskiemu, który zmarł w 1848 i sytuacja powtórzyła się – majątek odziedziczyli jego liczni potomkowie. Mikołaj Duczyński, najstarszy syn Jana, spłacił wszystkich kupując te dobra w 1848 na publicznej licytacji. Mikołaj Duczyński po przejęciu dóbr duchnicki podzielił je na kilka części i sprzedał różnym nabywcom. Trudno ustalić kolejnych właścicieli. Wiadomo, że wśród licznych właścicieli występował również Henryk Klawe – warszawski farmaceuta. Przed 1935 należały do rodziny Derszów, którzy sprzedali je Marii Dunajewskiej z d. Gałczyńskiej. Od 1948 właścicielką była Jadwiga Modrzejewska, która w 1976 sprzedała część ziemi.

Udostępniała ponad 40 lat część parterową pałacu na przedszkole. Po jej śmierci w 2006 roku spadkobierczyniami posiadłości są panie Gałczyńskie - bratanice właścicielki.

PAŁAC
Pałac o łącznej powierzchni 1470 m2 został wybudowany w 1867 według projektu Stanisława Kierbedzia, posiada charakter neorenesansowej willi w stylu włoskim. Pałac składa się z dwóch budynków ustawionych prostopadle do siebie; piętrowego i parterowego a z boku znajduje się czworoboczna wieża. Murowany z cegły, otynkowany i podpiwniczony. Obiekt na skutek wielokrotnych remontów utracił pewne elementy stylowe. Do pałacu prowadzi 155-letnia Aleja Lipowa o powierzchni 30ar., prawnie chroniony pomnik przyrody.

PARK
Park krajobrazowy o pow. 1,46 ha powstał prawdopodobnie równocześnie z budową pałacu. Pierwotny kształt parku był regularny z dwiema osiami widokowymi, dziś jego duża część została wykarczowana i jest użytkowana jako pole uprawne. Zachowało się kilka pomnikowych drzew.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Duchnice z uzupełnieniem.

GALERIA

FaLang translation system by Faboba

Zapraszamy na:Aplikacja Turystyczna

Filmy z Ożarowa Maz.

Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.